Stačí 3 hodiny a vaši studenti budou zapáleně mluvit o financích jako opravdoví finanční profesionálové

Představte si:

 • Plnou třídu soustředěných studentů
 • Vaši studenti v průběhu několika dní zlepšují své znalosti finanční gramotnosti rychleji, než za celý minulý školní rok
 • Vaši studenti se nadšeně dělí o to, co se naučili

Představte si, že si vaši studenti budou vždycky pamatovat, že jste to byli vy, kdo je naučil vše podstatné o skutečném světě peněz.

Zdá se vám to neuvěřitelné?

Pak si přečtěte, co si říkají jiní učitelé o tom, co zažívají každý den:

„Největším přínosem je ukázka praktičnosti – dítě si postupně uvědomuje nabídku finančních produktů a jejich vlastností. Skvělé je, že hra vychází z konkrétních aktuálních produktů nabízených na finančním trhu.“
Lenka Hromadová, ZŠ Dukelská, České Budějovice

„Získala jsem jiný pohled na problematiku finanční gramotnosti. Myslím, že “škola hrou” zaujme žáky víc než jen suchá teorie.“
Martina Hartmanová, SOŠ Stodůlky, s.r.o., Praha

„Studenty to absolutně pohltilo a nadchlo… Sami řekli, že to, co se dozvěděli, může znamenat obrovský přínos pro jejich život. Pro mě jako pro učitele to bylo fantastické.“
Carol Loeb, učitelka ekonomie, střední škola King High School, Corpus Christi, Texas, USA

„Největším přínosem je ukázka výuky zábavnou formou bez drilů a diktování fakt. Vhodné jsou i materiály k výuce, ušetří nám práci na něco jiného.“
Mgr. Jana Volfová

„Měla jsem obavy, že studenti budou mít problémy s některými koncepty, představenými ve hře, protože jsem o nich ve vyučování dosud nemluvila. Ale právě naopak: po sehrání hry se chtěli dozvědět ještě mnohem víc. Nemohli se dočkat, až se budou učit o dluhopisech, podílových fondech a speciálně pojištění!“
Gwendolyn Garrett Joly, učitelka střední školy, Harlem, New York, USA

Všichni tito učitelé hráli finanční simulaci FINANČNÍ SVOBODA, která učí finanční gramotnost, aplikovanou matematiku a týmovou spolupráci.

Proč je FINANČNÍ SVOBODA tak poutavá?

1. Je to hra

FINANČNÍ SVOBODA vypadá jako stolní hra. Má všechny vlastnosti skvělé deskové hry: strategii, papírové peníze, kostky, karty.

A náctiletí rádi hrají hry; baví je soutěžit. Takže studenti se okamžitě začínají soustředit, nejprve na to, jak hru hrát a pak na to, jak vyhrát.

Budete překvapeni tím, jak studenti rádi na chvíli „vypnou“ od elektronického světa a zahrají si „starou dobrou“ deskovou hru se svými přáteli.

2. Je to simulace

FINANČNÍ SVOBODA je mnohem víc než jen hra. FINANČNÍ SVOBODA je komplexní a propracovaná simulace reálných financí. Je to skvělý způsob, jak vyučovat finanční dovednosti.

Aby vaši studenti vyhráli, naučí se dělat správná rozhodnutí týkající se práce s hotovostí, kreditních karet, životního pojištění, úrazového a majetkového pojištění, akciových dluhopisových podílových fondů, penzijního připojištění a dalších oblastí z reálného světa peněz.

3. Všechno se točí kolem peněz

Studenti chtějí mít své vlastní peníze. Chtějí se naučit, jak je vydělávat, jak je ochránit a jak je rozmnožovat. Náctiletí si opravdu užívají možnost dělat do jisté míry „dospělácká“ rozhodnutí, která za ně vždycky dělají rodiče.

„Velkou výhodou jsou praktická cvičení z praxe. Žáci si tak uvědomí propojení jednotlivých prvků, situací, které mohou ovlivnit celý jejich život. Umím se teď více orientovat v různých produktech.“
Věra Bělohlávková, ZŠ M. Šolleho, Kouřim

Jak to, že se studenti tak rychle zlepšují díky FINANČNÍ SVOBODĚ?

Studenti se učí praxí

Přínos výuky, založené na zkušenosti, je nezpochybnitelný. Například, výzkum provedený společností Accenture uvádí, že ti, kteří se učí praxí, jsou schopni si udržet 75 % naučených informací, zatímco ti, co pouze slyší předávané informace, jsou schopni si uchovat pouze 5 % a ti, co si informace přečtou, si uchovají 10 %.

To je obrovská výhoda FINANČNÍ SVOBODY: hráči se učí tím, že vše zažívají „na vlastní kůži“.

Simulace fungují

Firmy, univerzity a střední školy, které patří mezi nejvíce inovativní na světě, začínají využívat simulace jako ideální nástroj pro dosažení jejich vzdělávacích cílů.

Studenti díky FINANČNÍ SVOBODĚ dělají velmi rychlý pokrok, protože učení je přirozenou součástí hry. Studenti řeší problémy, používají matematiku, čtou a učí se dlouhodobému plánování financí. Přitom si ale vůbec neuvědomují, že se učí. Jsou totiž zcela pohlceni touhou po vítězství.

Sečteno a podtrženo: studenti se zlepšují jako nikdy předtím. To proto, že jsou zaujatí jako nikdy předtím. A proto jsou motivovaní učit se jako nikdy předtím.

„Hra pro mne byla velkým přínosem, jak po zábavné, tak i po vědomostní stránce.“
Karin Bednárová, studentka Obchodní akademie Ostrava

„Hra mě bavila a odnáším si spoustu informací, které jsem nevěděl o akciích, dluhopisech, podílových fondech, dluzích, hypotékách a pojištění. Normálně se studenti takové věci učí ve vyučování, kdy si dělají poznámky a někdy to může být najednou spoustu informací. Ale díky této hře je to mnohem jednodušší a navíc je to zábava.“
Student, Harlem, New York, USA

Proč se studenti nadšeně dělí o to, co se naučili?

Studenti rádi mluví o hrách

Vaši studenti budou mluvit o FINANČNÍ SVOBODĚ dlouho poté, co skončí vyučování. Soutěžení totiž studenty zaujme natolik, že pak spolu probírají vítězné strategie. Mluví o tom, jak někdo jiný ve třídě přišel ve hře o všechno, protože se nezajistil proti nečekaným životním událostem. Simulace FINANČNÍ SVOBODA je plná dramatických zvratů a překvapení jako např. narození dvojčat, ztráta partnera, vážné nehody a nebo změny na trzích. Stejně jako v reálném životě.

Studenti se začnou zajímat o reálný svět peněz

Po sehraní FINANČNÍ SVOBODY začnou studenti pokládat svým rodičům sofistikované dotazy týkající se toho, jak spravují jejich rodinné finance. Se svými rodiči mluví o tom, jak vyhráli nebo prohráli. Diskutují o tom, které chytré kroky jim vydělaly peníze a nebo které chyby je přivedly na mizinu. Studenti jsou schopni zvládat reálné životní výzvy, protože je sami zažili „na vlastní kůži“ ve FINANČNÍ SVOBODĚ. Vaši studenti opravdu začnou mluvit jako finanční profesionálové.

„Velmi zábavná hra, díky které se naučíte hospodařit se svými financemi.“
P. J., student Obchodní akademie Ostrava

„Velice zábavnou formou jsem pochopila řadu pojmů z finanční gramotnosti. Názorné příklady mi určitě pomohou při výuce i při řešení vlastní finanční situace“.
Alena Hořavová, ZŠ Javorník

Vaši studenti nezapomenou na hraní simulace FINANČNÍ SVOBODA. V každodenním životě budou používat znalosti, které se díky ní naučili – jejich finanční chování se navždy změní.

Kdo je za vývojem simulace FINANČNÍ SVOBODA?

Tato desková hra je výsledkem úzké spolupráce univerzitního profesora, dlouholetého profesionálního lektora a profesionálního finančního konzultanta. FINANČNÍ SVOBODA je výsledkem dlouholetých zkušeností s výukou osobních financí a samotný její vývoj trval 8 let.

Co se studenti díky FINANČNÍ SVOBODĚ naučí?

 • Určit si a následně dosáhnout svých krátkodobých a dlouhodobých cílů
 • Hospodařit v rámci svého rozpočtu, investovat a šetřit
 • Splácet a vyhýbat se dluhu na kreditních kartách
 • Určit odpovídající míru zajištění v rámci životního, úrazového a majetkové pojištění
 • Řídit vyvážené a diverzifikované investiční portfolio

„Na praktických a skutečných situacích se lépe vysvětlují termíny jako penzijní pojištění, úvěr, dluhopisy, žáci si udělají mnohem lepší představu, když si na rodinu zahrají.“
Kamila Hubalovská

„Zjistil jsem, že je potřeba splatit dluhy na kreditních kartách a hypotéku a mít pojištění, protože to může ovlivnit mé cash flow. Tuto hru doporučuji dalším školám, protože je to skvělý a zábavný způsob, jak se naučit dosáhnout finanční stability.“
Student, Harlem, New York, USA

Co se učitelům líbí na simulaci FINANČNÍ SVOBODA?

 • Program pro učitele má měřitelný, dlouhodobý dopad na finanční znalosti a chování studentů
 • Mohou ji hrát začátečníci a stejně tak nejpokročilejší studenti.
 • FINANČNÍ SVOBODA může být základem výuky finanční gramotnosti a nebo může posloužit jako podpora stávajících aktivit.
 • FINANČNÍ SVOBODA představuje kreativní a inovativní způsob, jak zaujmout problémové studenty.

FINANČNÍ SVOBODA se úspěšně využívá na základních a středních školách, univerzitách, programech MBA a rovněž ve finančních společnostech.

Kolik studentů může hrát najednou?

Hru mohou hrát až 4 studenti najednou a je tak možné sledovat výkon každého studenta. Nebo ji může hrát až 12 studentů rozdělených do 4 týmů. V případě týmové hry je vyhodnocován celkový výkon každého týmu.

Je FINANČNÍ SVOBODA vhodná pro vás?

Jsme o tom přesvědčeni. FINANČNÍ SVOBODA je určena pro každého ve věku od 12 do 100 let. Nepotřebujete vědět cokoliv o financích, abyste mohli hru hrát nebo s ní učit. Pouze se potřebujete naučit pravidla hry. A ty se naučíte jednoduše tím, že budete hru hrát.

Abyste mohli jednoduše začít, připravili jsme pro vás exkluzivní program Jak jednoduše začít. Tento video program, moderovaný profesionálním lektorem, vás provede krok za krokem několika prvními hrami. Je to stejné, jako byste měli jednoho z našich zkušených lektorů přímo ve třídě a ukazoval vám, jak hru hrát.

Proč investovat do simulace FINANČNÍ SVOBODA?

FINANČNÍ SVOBODA je inovativní nástroj pro zlepšování finanční gramotnosti ve vaší třídě. Budete schopni motivovat a zaujmout vaše studenty. Zatímco se budou učit osobním financím, zlepší se zároveň v matematice, řešení problémů, kritickém myšlení a týmové spolupráci. To všechno díky hraní hry, která je kreativní, jedinečná a zábavná.